Εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2022-2023

| Ανακοινώσεις

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.6/18474/Δ1 οι εγγραφές της Α' τάξης για το επόμενο σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1/3/2022 έως 20/3/2022.
Κατά το επόμενο σχολικό έτος στην Α΄τάξη του Δημοτικού σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.
Η κατάθεση των εγγράφων που απαιτούνται μπορεί να γίνεται τόσο με ηλεκτρονικό τρόπο στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου:
Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  όσο και διά ζώσης τις ώρες που αναφέρονται στο τέλος της  ανακοίνωσης.

Σας παραθέτουμε το αντίστοιχο απόσπασμα από το Φ.Ε.Κ:
« Για την εγγραφή των μαθητών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ́ τάξη του δημοτικού σχολείου εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία:
α) Από την 1η έως την 20ή Μαρτίου του προηγούμενου της εγγραφής σχολικού έτους οι γονείς και κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο δημοτικό σχολείο που ανήκουν σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας, προσκομίζοντας:

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουν οι γονείς για την εγγραφή των παιδιών τους είναι:
α) βεβαίωση φοίτησης από το νηπιαγωγείο,

β) αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή,

γ) το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή

δ) το βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής

ε) αίτηση-  υπεύθυνη δήλωση του γονέα

στ) αίτηση για εγγραφή στο ολοήμερο

Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή.
Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή  δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς   αλλά αναζητείται από τη σχολική μας μονάδα μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool.

Για όσους επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε την εγγραφή στον φυσικό χώρο του σχολείου μπορείτε να προσέρχεστε καθημερινά από τις 9.00 έως τις 11.00. Απαιτείται η επίδειξη των απαιτούμενων , λόγω covid-19, παραστατικών: πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή rapid test του τελευταίου 48ωρου.